protetyka

Protetyka stomatologiczna

Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się poprawianiem oraz odtwarzaniem prawidłowego układu zębów. Jest to niezwykle istotne ze względu na poczucie estetyki, jak również ze względu na odbudowę utraconych funkcji jamy ustnej, jak żucie czy mowa.
Obecnie protetyka oferuje bardzo estetyczne i wygodne rozwiązania, takie jak mosty porcelanowe, protezy szkieletowe (również bezklamrowe z zasuwami, zatrzaskami, koronami teleskopowymi).

Coraz większego znaczenia nabierają możliwości estetycznej korekty i przebudowy własnych zębów, które są przebarwione i nieprawidłowo ustawione.  Dobrze zaplanowana i wykonana proteza zębowa decyduje o naszym wyglądzie, pewności siebie, oraz o komforcie życia. Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie. Każdemu staramy się zaproponować kilka wersji rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i o koszty.

 

1. KORONY

 

korona porcelanowa

Nim przedstawimy Państwu konkretne rozwiązania w zakresie koron uzupełniających braki zębowe kilka słów o niej.

Korona to pokryty porcelaną naparstek imitujący kształtem i kolorem koronę zęba. Korona składa się z dwóch części: podbudowy i olicowania. Podbudowa to cienka (0,2-0,5 mm), dokładnie dopasowana do kształtu zęba czapeczka metalowa lub ceramiczna, od której zależy trwałość i estetyka przyszłej korony. Na podbudowę i olicowanie nakładane jest warstwami, tak jak warstwowa jest budowa zęba. Materiał do olicowania korony produkowany jest w kilkunastu odcieniach, co pozwala dopasować go tak, by nie różnił się od naturalnych zębów. Aby założyć koronę na ząb, musisz co najmniej dwa razy odwiedzić stomatologa. Najpierw ząb, (a raczej to co z niego zostało) doszlifowuje się tak, by został z niego stożek, na którym oprze się korona. Potem w pracowni protetycznej, technik wykonuje koronę, którą nakłada się na ząb. Oczekiwanie na koronę trwa od pięciu do piętnastu dni.

 

Koronę porcelanową wykonuje się w celu odtworzenia uszkodzonych tkanek zęba, do utrzymania lub odtworzenia jego czynności żujących oraz estetycznych. Są to uzupełnienia protetyczne pozwalające zmienić kształt lub barwę zniszczonego lub przebarwionego zęba. Ze względu na zastosowanie materiału o bardzo wysokiej jakości są to korony idealnie naśladujące pozostałe zęby własne pacjenta. 

Wskazaniem do koronowania zęba jest uszkodzenie i osłabienie korony próchnicą jak także korekta jego barwy i kształtu. W momencie gdy po usunięciu starego wypełnienia pozostają tylko cienkie i podminowane blaszki zębiny i szkliwa przed obciążeniem okluzyjnym. Wykonanie korony porcelanowej na zębie leczonym endodontycznie powinno być połączone z odbudową wkładem koronowo-korzeniowym ze względu na możliwość wzrostu łamliwości.

 

Korona porcelanowa pełnoceramiczna  - korona taka składa się z czapeczki wykonanej z gęsto spiekanego tlenku glinu o wysokiej czystości, na którą napala się licującą porcelanę. Zapewniają wysoką wytrzymałość i właściwe dopasowanie czapeczek.

 

2. MOSTY

 

most porcelanowy

Most porcelanowy pozwala na odbudowę usuniętego zęba przez wykonanie konstrukcji z połączonych ze sobą koron porcelanowych.

 

Most stały, określany również jako stała proteza częściowa. Jest połączony na stałe z zębami naturalnymi bądź korzeniami zębów, które przyjmują i przekazują działające na nie siły. Most nie zajmuje na ogół większej przestrzeni niż utracone zęby naturalne.

 

W mostach stałych wyróżnia się cztery elementy:
- podłoże, które ma przejąć siły działające na most,
- filar mostu, przekazuje na podłoże wszystkie siły działające na most przez przyzębie,
- przęsło mostu, występuje w miejscu zębów, które mają być uzupełnione, odtwarza ich funkcje,
- korona porcelanowa, która łączy przęsło z filarem mostu i przekazuje działające na nie siły na zęby własne pacjenta. Jednocześnie pełni funkcje ochronną a także estetyczną.

 

3. PROTEZY

 

protezy akrylowe Protezy akrylowe (tworzywo sztuczne, koloru dziąseł z osadzonymi sztucznymi zębami) są zbudowane z płyty protezy, która z jednej strony przylega do dziąsła a z drugiej są w niej osadzone zęby. Są to uzupełnienia wyjmowane z jamy ustnej. Stosowane przy większych brakach zębowych lub przy bezzębiu. W miejscu gdzie pacjent ma swoje zęby w płycie protezy zamontowane są klamry - sprężyste elementy z metalu utrzymujące protezy na tychże zębach.

 

Protezy nylonowe są alternatywą dla tradycyjnych protez akrylowych. Wykonywane są w przypadku braków częściowych (wymagana obecność przynajmniej 1-3 zębów dobrze osadzonych).

 

Komfort w użytkowaniu:
- nie pękają,
- nie posiadają żadnych elementów metalowych,
- nie powodują uczuleń,
- są elastyczne, bezklamrowe, cienkie i lekkie.

 

proteza nylonowa proteza nylonowaDoskonale dopasowują się do naturalnych tkanek poprzez efekt półprzeźroczystości materiału Valplast, który jest najlepszym systemem do wykonywania protez nylonowych.

 

 

 

 

 

Proteza szkieletowa to proteza ruchoma, fizjologicznie przenosząca siły żucia. Trzon protezy wykonany jest z metalu, co sprawia, że stabilnie i mocno trzyma się podłoża. Proteza szkieletowa nie uszkadza przyzębia. Protezy szkieletowe (i ich pochodne) nazywane są tak dlatego, że głównym elementem konstrukcyjnym jest metal stanowiący jak gdyby szkielet całej protezy, powleczony tworzywem w kolorze dziąsła z osadzonymi w nim sztucznymi zębami. Jest on odlewany w całości w jednym kawałku dzięki czemu proteza ma odpowiednią sztywność  i sprężystość.
Dzięki zastosowaniu metalu, protezy są cienkie (metal jest bardziej wytrzymały niż tworzywo sztuczne), lekkie i wytrzymałe. Są to protezy nieosiadające a więc ich użytkowanie jest zdrowsze dla zębów. Ciężar żucia jest przenoszony dzięki specjalnym podparciom na zęby własne a nie na dziąsło.


proteza szkieletowaSą to protezy wyjmowane, które stosujemy gdy pacjentowi brak części zębów, a pozostałe są odpowiednio rozmieszczone i nadają się do utrzymania tej protezy.
Protezy szkieletowe są wygodnym i fizjologicznym uzupełnieniem. Możemy je stosować również przy paradontozie ponieważ ich wersja zwana szynoprotezą stabilizuje rozchwiane zęby przedłużając ich żywot.

 

 

 

4. SZYNA RELAKSACYJNA

Obecnie protetyka to dział stomatologii zajmujący się nie tylko leczeniem pacjentów z brakami zębowymi. Lekarz protetyk leczy takie jednostki chorobowe, jak: niewielkie zaburzenia ortodontyczne, schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych oraz przedwczesne kontakty zgryzowe. Najczęściej ujawniają się wady stawu skroniowo-żuchwowego. Pacjenci zgłaszają się do naszego Centrum Stomatologii z bólem w okolicach skroni. Jeśli po analizie warunków zgryzowych pacjent jest kwalifikowany do leczenia protetycznego, to najczęściej wykonujemy dla niego indywidualny aparat korekcyjny zwany szyną relaksacyjną. Leczenie polega na zakładaniu szyny na zęby na noc i trwa 6 - 18 miesięcy.