profilaktyka

Profilaktyka

Profilaktyka to pierwszy, polegający na zapobieganiu powstawania chorób zębów i przyzębia, szczebel w leczeniu próchnicy i paradontozy. Prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia i pięknego, pełnego uśmiechu. Profilaktyka to prosta metoda leczenia dla każdego, im wcześniej wprowadzona tym dająca lepsze efekty - zdrowe zęby i dziąsła, oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na leczenie, piękny naturalny i własny uśmiech przez całe życie.

 

Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytą nazębną - podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy.
Z drugiej strony, profilaktyka dąży do zwiększania odporności tkanek zęba i przyzębia na atak kwasów i bakterii.
W naszym gabinecie zapewniamy Państwu pełen zakres profesjonalnie przeprowadzanych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych i sprawdzonych metod.

 

1. Profesjonalne oczyszczanie zębów

Profesjonalne oczyszczanie zębów ma na celu usuniecie płytki nazębnej i innych osadów gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi. W zależności od rodzaju złogów pokrywających zęby stosowane są różne metody:
- Mechaniczne oczyszczanie zębów z użyciem specjalnych szczoteczek i gumek oraz profesjonalnych past.
- Piaskowanie: zabieg usuwa osad i przebarwienia na zębach powstałych od kawy, herbaty, palenia tytoniu.
- Skaling: zabieg usuwający twarde złogi nazębne (kamień nazębny) gromadzący się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami.

 

Piaskowanie
Za pomocą piaskarki można rewelacyjnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, czyli takie szczeliny gdzie nie dotrze żadne inne narzędzie. Piaskarka wyrzuca z siebie wodę z drobinkami ściernymi pod olbrzymim ciśnieniem, strumień ten lekarz precyzyjnie kieruje na przebarwione powierzchnie zęba. Mieszanina ma cytrynowy aromat dla zwiększenia komfortu pacjenta.
Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Po zabiegu zalecane jest jeszcze dodatkowe wypolerowanie zębów i co najważniejsze polakierowanie ich warstwą fluoru, gdyż zapobiega to próchnicy i nadwrażliwości.

 

Skaling
Zabieg stosowany jest w przypadku obecności złogów kamienia położonych poddziąsłowo. Zwykle przeprowadzany jest łącznie ze skalingiem naddziąsłowym.
Polega na rozkruszeniu i usunięciu kamienia, oraz wypolerowaniu zębów do gładkości (polishing).
Zabieg jest z reguły bezbolesny, u szczególnie wrażliwych pacjentów stosowane są preparaty znieczulające.
Kamień rozkruszamy ultradźwiękami (drgania o wysokiej częstotliwości) oraz piaskarką abrazyjną.
Skaling zazwyczaj wykonywany jest etapowo: najpierw oczyszczane są powierzchnie zębów położone nad dziąsłami, następnie systematycznie usuwany jest kamień zalegający w kieszeniach dziąsłowych, czyli ten groźniejszy, poddziąsłowy.
Zastosowanie znajdują tu zarówno skalery ultradźwiękowe, jak i narzędzia ręczne tzw. kirety. Końcowym elementem zabiegu jest wygładzenie powierzchni korzenia (root planing) i nałożenie lakieru fluorkowego.

Oprócz efektów zdrowotnych usuwanie kamienia i osadu rozjaśnia zęby.
Nie usuwany przez wiele lat kamień powoduje stopniową i nieodwracalną destrukcję kości wyrostka zębodołowego. Doprowadza to do rozchwiania i w konsekwencji utraty zębów.
Zanim to nastąpi pacjenci przez wiele lat cierpią na stany zapalne dziąseł, bóle odsłoniętych przez kamień szyjek zębowych i inne dolegliwości.
Kamień nazębny powinien być usuwany minimum dwa razy w roku. Ponieważ kamień nazębny powstaje ze zmineralizowania płytki nazębnej (niedoczyszczone zęby!), ważna jest odpowiednia higiena, aby nie narastał tak szybko lub wcale.

 

2. Fluoryzacja i lakowanie zębów

 

Fluoryzacja indywidualna – lakierowanie zębów
Fluor jest naukowo potwierdzonym orężem stomatologa, szeroko stosowanym w profilaktyce stomatologicznej.
Najpopularniejszą formą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej jest lakierowanie oczyszczonych zębów z zastosowaniem lakierów fluorkowych takich jak Fluor Protektor lub, polecany szczególnie dla dzieci, Duraphat. Jest ono powszechnie stosowane zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc. Lakiery charakteryzują się znaczną lepkością, co powoduje ich dobre przyleganie do szkliwa zębów oraz dłuższe utrzymywanie się na ich powierzchni, a przez to powolne uwalnianie fluoru. Dzięki powyższym cechom preparaty te zapewniają redukcję próchnicy do 40%. Zabieg lakierowania powinien być powtarzany 2-4 razy w roku w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy.
Fluor stosowany w postaci lakierów fluorowych:
- wzmacnia szkliwo dzieci i dorosłych,
- zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej,
- zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień),
- zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi,
- znosi nadwrażliwość szyjek zębowych.

 

Lakowanie, zwane także uszczelnianiem, polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych lakiem szczelinowym (tzw. uszczelniaczem do bruzd). Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie i oczyszczanie resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, a także ułatwiają rozwój bakterii, co sprzyja powstawaniu próchnicy już niedługo po pojawieniu się uzębienia stałego. Jest to zabieg profilaktyczny, który ma zapobiegać powstawaniu próchnicy w bruzdach i zagłębieniach zębów.