bruksizm

Leczenie bruksizmu (dysfunkcji narządu żucia)

Bruksizm jest to podświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami. Siły wyzwalane na powierzchniach żujących u pacjentów z bruksizmem mogą być nawet dziesięć razy większe od tych działających podczas normalnych procesów gryzienia i żucia, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń zgryzu oraz w ostateczności do zniszczenia otaczającej ząb kości i tkanki dziąseł. Inną poważną konsekwencją bruksizmu są uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Przyczyny bruksizmu mogą być różne, zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe.
Dominującym czynnikiem wśród wszystkich jest stres. Z czynników miejscowych bruksizm niejednokrotnie wywołuje nawykowe, długotrwałe żucie gumy lub żucie jednostronne.
Innymi przyczynami mogą być nieprawidłowe kontakty na zębach własnych lub na źle wyprofilowanych wypełnieniach, a także wadliwie ukształtowanych powierzchniach koron, mostów lub protez. Przyczyną mogą być również braki zębowe. Jeżeli braki te nie zaburzają estetyki uśmiechu najczęściej nie są one uzupełniane przez pacjenta, a to jest błąd.

 

Jakie są objawy bruksizmu?

Objawy bruksizmu przez długi czas mogą nie byc zauważalne. Dopiero gdy pojawia się dokuczliwy ból pacjenci szukają pomocy u różnych specjalistów nie wiedząc, że jego źródłem są zęby.

Do objawów zaliczamy:

1. Objawy ogólnoustrojowe: bóle głowy; bóle karku i pleców; bóle ucha, zaburzenia słuchu ; zaburzenia w produkcji śliny przez gruczoły ślinowe.
2. Objawy ze strony mięśni twarzy i obręczy barkowej: przerost mięśnia żwacza i skroniowego (tzw. twarz kwadratowa); bolesność okolicy przyczepów mięśnia żwacza i skroniowego; wzrost napięcia obręczy barkowej, szczególnie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego; bóle obręczy barkowej i ręki oraz parestezje
3. Objawy ze strony jamy ustnej: tarczki wytarcia - efekt ścierania się zębów (widoczne w badaniu stomatologicznym); maceracja i anemizacja śluzówki policzków i języka w linii zgryzu; zaniki przyzębia, obnażanie się korzeni zębów ; częste krwawienia przy myciu zębów.

 

Jak leczy się bruksizm?

Odpowiednie leczenie jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. Po zadaniu odpowiednich pytań i zbadaniu zębów dentysta może pomóc w określeniu potencjalnego źródła bruksizmu. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów i jego prawdopodobnej przyczyny, dentysta może zalecić:

Zakładanie odpowiedniej nakładki (szyny) na czas snu. Nakładka taka, wykonana przez dentystę na zamówienie, aby dokładnie pasowała do zębów, jest nasuwana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne. Choć nakładka taka skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu, to jednak nie leczy ona jego przyczyny.

Znalezienie sposobów na relaks. Ze względu na to, że główną przyczyną bruksizmu wydaje się codzienny stres, pomocne może być wszystko, co redukuje stres: słuchanie muzyki, czytanie książek, spacery lub kąpiele. Można także skorzystać z nauki skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Ponadto, umieszczenie ciepłej, wilgotnej ściereczki po bocznej stronie twarzy może pomóc w rozluźnieniu mięśni obolałych na skutek zaciskania zębów.