endodoncja

Endodoncja

Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu. Przyczyny, dla których konieczne jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego - inaczej kanałowego mogą być różnorakie. Do najczęstszych należą: głębokie ubytki próchnicze; nieszczelne wypełnienia lub wielokrotne zabiegi przeprowadzane na tym samym zębie; uraz, czasem nawet niewielka rysa na zębie, powodująca obumarcie zęba; zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

Leczenie kanałowe, polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej zapalnie miazgi, a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem.

Leczenie takie przeprowadzamy w kilku etapach:
- usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych
- pomiar długości kanałów
- chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów, za pomocą odpowiednich płynów oraz narzędzi ręcznych i maszynowych,
- szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów materiałami biokompatybilnymi
- odbudowanie zniszczonej korony zęba. Często konieczna jest odbudowa za pomocą specjalnie dostosowanych do kanałów pacjenta wkładów koronowo-korzeniowych i korony protetycznej.
W dniu zabiegu (niekiedy również dnia następnego) ząb może być nieco bolesny. Nie jest to jednak regułą, a jeśli ból wystąpi daje się łatwo opanować za pomocą powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych

 

W ramach nowoczesnej endodoncji opieramy się w naszym gabinecie na wypróbowanych oraz nowych metodach leczenia. Używamy specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu można przeprowadzić leczenie endodontyczne w prawie wszystkich warunkach anatomicznych.
Korzystamy ze stomatologicznego mikroskopu, który zapewnia wyraźny, powiększony, trójwymiarowy obraz z dużą głębią i szerokim polem widzenia.
Przed leczeniem wykonujemy zdjęcie rentgenowskie, które pomaga ocenić uszkodzenia tkanek a po wypełnieniu kanałów zdjęcie kontrolne.

 

Korzyści płynące z prawidłowo przeleczonego endodontycznie zęba są niebagatelne. Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli pozwalają na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej jak również stanowią solidny zrąb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych klasycznych i tych tworzonych w oparciu o implanty.

 

leczenie kanałowePowiększ rysunek przedstawiający przebieg leczenie kanałowego.